Top Decor

Cięcie róż

Dobrze zabezpieczonym różom nie straszne nawet silne mrozy. Ale jeśli nie zabezpieczyliśmy ich odpowiednio, trzeba się liczyć z tym, że mogły przemarznąć.
Warto sprawdzić jak przezimowały i pomóc im by  w tym roku kwitły bardzo obficie. Odgarniamy ziemię, którą okryliśmy rośliny i uważnie je oglądamy.
Przemarzły te pędy, które nie były zabezpieczone przed mrozem.
Są one brązowe i wyraźnie odróżniają się od żywych części krzewu.
Wiosną róże trzeba przyciąć.
Usuwamy stare przemrożone i uschnięte pędy a także gałązki wrastające do środka krzewu i przeszkadzające młodym pędom we wzroście.
Uschnięte pędy tniemy poniżej miejsca przemarznięcia.
Po cięciu na krzewie powinny zostać tylko zdrowi i żywe gałęzie. Powstałe rany trzeba zabezpieczyć. W tym celu można je posmarować 2% roztworem Topsinu lub Captanu wymieszanego z farbą emulsyjną. W ten sposób tniemy róże wielkokwiatowe i rabatowe. Te ostatnie należy jednak przycinać na jednakową wysokość. Nieco inaczej postępujemy z różami piennymi. Zależy nam bowiem na tym by na pniu powstała silnie rozkrzewiona korona, która latem pokryje się licznymi kwiatami.
Rośliny pobudzamy do krzewienia tnąc dość silnie pędy na wysokości trzeciego oczka. W ten sposób skracamy wszystkie gałęzie odmiany szlachetnej, które wyrastają z miejsca szczepienia.  Może na początku taka roślina nie będzie zbyt piękna, ale dzięki temu wypuści dużo dorodnych gałęzie, które stworzą ładną koronkę i latem pokryją się wspaniałymi kwiatami.
Innego cięcia wymagają róże pnące.
Krzewy te kwitną całe lata na tych samych pędach. Dlatego przy samej ziemi wycinamy tylko gałęzie bardzo stare. Pozostawione pędy boczne nie powinny mieć więcej niż 4 lata, gdyż po tym czasie kwitnienie jest mniej obfite
 Z dorodnego krzewu usuwamy pędy chore i przemarznięte a także gałązki z owocami. Wiosenne przycinanie róż jest konieczne by latem rośliny zdobiły nasze działki i ogrody. Nie wymaga ono najwyższych umiejętności i wiedzy ogrodniczej. Jest naprawdę proste i każdy początkujący ogrodnik nauczy się go bardzo szybko, jeśli tylko baczniej przypatrzy się swoim różom. Warto jedynie zaopatrzyć się w dobre sekatory i …. do pracy.