Hodowla kiełków w domu
Wyhodowanie kiełków nie przysparza wielu problemów i jest stosunkowo łatwe. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby cieszyć się pełnymi witamin i mikroelementów, świeżymi kiełkami. Jest kilka sposobów na założenie własnej hodowli. SŁOIK Przygotuj słoik o pojemności od 1 do 2 litrów i pokrywkę, którą może być nakrętka z drucianą siatką lub zwykła gaza. Do słoika wrzuć przepłukaną porcję nasion kiełków i zalej letnią wodą. Ilość nasion nie powinna przekraczać ¼ objętości słoika, aby kiełki miały wystarczającą ilość miejsca do wzrostu. Tak przygotowany słoik odstaw w ciepłe miejsce na 6-8 godzin w przypadku mniejszych nasion (np. rzodkiewka, lucerna, rzeżucha) lub na10-12 godzin w przypadku większych (soczewica, słonecznik z łupinką, fasola Mung). Po tym czasie słoik zakręć nakrętką z drucianą siatką lub nałóż na niego gazę i przymocuj ją gumką recepturką. Przekręć słoik do góry dnem i zlej wodę, a następnie ponownie zalej wodą i przepłucz nasiona. Pozostaw słoik odwrócony do góry dnem oparty w misce lub umywalce, aby woda całkowicie się odsączyła. Dokładne odsączenie wody jest ważne, ponieważ w przypadku zbyt dużej wilgoci wewnątrz słoika, nasiona mogą zacząć gnić. Następnie słoik odstaw w ciepłe, zacienione miejsce. Płukanie powtarzać 2 razy dziennie.
KIEŁKOWNICA Kiełkownica to naczynie, które pozwala w wygodny sposób wyhodować kilka rodzajów kiełków jednocześnie. Składa się ona z kilku warstw – tacek, przykrywki oraz zbiornika na wodę umieszczonego na samym dole. Nasiona mocz w słoiku lub większej szklance przez 6-8 godzin w przypadku mniejszych nasion lub 10-12 godzin w przypadku większych nasion. Następnie odsącz wodę, przepłucz nasiona na sitku i rozłóż je cienką warstwą na tackach kiełkownicy. Kiełki mogą być również wyłożone bez wcześniejszego moczenia, ale wydłuży to czas kiełkowania o około 1 dzień. Kiełki rozłożone na górnej tacce zalej wodą, która przesączy się przed niżej położone tacki, aż do naczynia na samym spodzie. Wodę z naczynia można wykorzystać do podlewania kwiatów. Kiełki przepłukuj 2 razy dziennie. W przypadku zatkania otworów odpływowych przetykamy je lub odlewamy nadmiar wody z tacek. Należy pamiętać, żeby nie trzymać nasion w wodzie, bo zgniją. Przez pierwsze 2 dni trzymaj kiełkownik w ciemnym miejscu (np. w szafce), a trzeciego dnia wynieść na światło, aby kiełki nabrały koloru. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dlatego najlepiej rosną w niej zielone kiełki, np. rzodkiewka, lucerna, brokuł, koniczyna, kapusta.
NA LIGNINIE Namoczone i wypłukane nasiona wsyp do czystej miseczki lub na talerz wyścielony ligniną. Zalej przegotowaną, letnią wodą tak aby zwilżyć ligninę i przykryj gazą. Ustaw w ciepłym miejscu w temp. 18 - 20° C. Uzupełniaj ubytek wody (nie przelewaj ani nie wysuszaj). Wyrośnięte kiełki ścinaj nożyczkami tuż nad powierzchnią ligniny.
NA SITKU Namoczone i wypłukane nasiona wysyp na płaskie sitko i umieść je na szklance lub innym naczyniu w przypadku większego sitka. Woda powinna sięgać do sitka, ale ziarno nie powinno moczyć się w niej. Hodowlę przepłukuj wodą 2 razy dziennie, tak aby była stale wilgotna. Każdy z wymienionych powyżej sposobów pozwala na wyhodowanie kiełków w ciągu 3-6 dni.