Szkodniki róż
Na różach często pojawiają się jasne plamy. Trudno jednoznacznie określić jaka jest tego przyczyna, może to być bowiem efekt żerowania kilku szkodników. Po pierwsze, jeśli takie drobne plamki pojawiają się w drugiej połowie maja, wzdłuż nerwów liści, które następnie w czerwcu są już tak liczne, że pokrywają niemal całą ich powierzchnie, to jest to efekt żerowania skoczka różanego. To niewielki pluskwiak, którego można zobaczyć gołym okiem, jeśli tylko odegniemy liść. Często na spodniej stronie liści siedzą wtedy niewielkie, kilkumilimetrowe, skaczące owady, których larwy wysysają soki z komórek liści powodując efekt białych plam. Z tym szkodnikiem łatwo sobie poradzić pod warunkiem, że zaczniemy go zwalczać wcześnie - czyli w drugiej połowie maja, stosując jeden z preparatów : Decis 25EC, Karate Zeon 050CS, Sumi-Alpha 050EC czy Fastac 100EC.
Drobne, jasne plamki na liściach mogą być także efektem żerowania przędziorków. Rozwojowi tych szkodników sprzyja ciepła i sucha pogoda. Do ich zwalczania można wykorzystać np. preparat Talstar 100EC, Ortus 05 SC lub Polysect 002EW. Trzeba jednak pamiętać, by zabieg powtórzyć po ok. 10 dniach.
Zdarza się także, że liście róż są pozwijane wzdłuż głównego nerwu. To efekt żerowania larw nimułki różanej - niewielkiej błonkówki, której larwy żerują właśnie w tak zwiniętych, zrolowanych liściach. Czasami w takich liściach można znaleźć białe lub lekko zielone larwy owada. Zwalczanie tego szkodnika jest dość trudne, bowiem trzeba to robić w momencie składania jaj na liściach. Jeśli na różach zauważymy drobne ok. centymetrowe, czarne błonkówki to dobrze jest opryskać róże np. preparatem Decis 25EC czy Polysect 002EW. Szczególnie warto zwracać uwagę na te róże, które rosną w miejscach zacienionych, tam bowiem najczęściej pojawia się ten szkodnik.
Najczęstszym szkodnikiem róż jest jednak mszyca różano-szczecinowa. Ich występowanie powoduje zniekształcenie liści i pędów, a później ich żółknięcie i zamieranie. Wydzielana przez nie spadź stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów spadziowych. Spadź i porastające ją grzyby zatykają szpary komórkowe i obniżają fotosyntezę rośliny. Mszyce można zwalczać mechanicznie, szczotkując lub zmywając je wodą, można również stosować preparaty biochemiczne typu Bioczos BR lub środki ochrony roślin, takie jak Mospilan 20 SP, Talstar 100EC, ABC na mszyce AL (preparat gotowy do użycia), Provado Plus AE (preparat w aerozolu) Decis 25EC i wiele innych.