Uprawa warzyw z rozsady
Rozsadę warzyw stosujemy, aby uzyskać wcześniejsze plony. Rozsada jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gatunków, które mają dłuższy okres wegetacji i wymagają wyższych temperatur, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. W innym wypadku będziemy je mogli wysadzać na zewnątrz dopiero od połowy maja, kiedy nie będzie niebezpieczeństwa jesiennych przymrozków. Uprawa niektórych warzyw nie jest nawet możliwa bez stosowania rozsady, ponieważ wysadzone w maju nie osiągną dojrzałości do jesiennych przymrozków. Kolejną zaletą roślin z rozsady jest większa odporność oraz wyższe plony.
Przygotowanie rozsady w domowych warunkach nie jest trudne. Warunkiem jest wygospodarowanie miejsca na słonecznym parapecie, najlepiej od południowej strony. Duża ilość światła jest bardzo ważna. Bez niej siewki będą słabe i łatwo będą poddawać się chorobom. Ważna jest również odpowiednia wilgotność i temperatura.
Produkcję rozsady w zależności od gatunku, można rozpocząć już w drugiej połowie lutego, kiedy to wysiewa się nasiona bobu, karczocha, pora. W pierwszej połowie marca wysiewamy kalarepę, paprykę, wczesną sałatę masłową, sałatę kruchą i rzymską, selery - korzeniowy i naciowy oraz szpinak nowozelandzki. W drugiej połowie marca wysiewamy wysokie odmiany pomidorów, średniowczesne odmiany sałaty masłowej, oberżynę, brokuły i arbuza. W początkach kwietnia siejemy karłowe odmiany pomidorów, a w drugiej połowie ogórki, cukinie oraz dynię.
Do produkcji rozsady mogą służyć doniczki, skrzynki, plastikowe lub celulozowo-torfowe tacki wielodoniczkowe. Zaletą tacek celulozowo-torfowych jest możliwość umieszczenia ich w gruncie razem z rośliną, po czym doniczka rozpuszcza się.
Bardzo ważnym czynnikiem jest jakość używanego w rozsadzie podłoża. Rozsada wyprodukowana na odpowiednim podłożu ma dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz część nadziemną, zapewnia również roślinom prawidłowy wzrost podczas całego okresu produkcji. Najlepiej używać ziemi próchniczej, lekkiej, pulchnej, z dodatkiem torfu i piasku. Najwygodniej jest kupić gotowy substrat torfowy. W sklepach można spotkać również specjalne podłoża do produkcji rozsady warzyw.
Aby przyspieszyć kiełkowanie możemy moczyć nasiona w letniej wodzie przez około 12-24 godziny. W doniczkę wysiewamy 2-3 nasionka. Nasiona powinny być przykryte ziemią na grubość od 0,5 do 1 cm w zależności od wielkości nasionka. Większe nasionka wciskamy w ziemię na większą głębokość, mniejsze na mniejszą głębokość, a najdrobniejsze przyklepujemy i zasypujemy 1-2 mm warstwą ziemi, a następnie delikatnie zraszamy letnią wodą. Do czasu wschodów doniczki mogą stać bez dostępu światła, nakryte folią lub szybką, co zapewnia odpowiednią temperaturę (pomiędzy 18-25ºC) i wilgotność. Nie można zapomnieć o podlewaniu oraz wietrzeniu rozsady, uchylając co jakiś czas nakrycie. Folię należy zdjąć w momencie pojawienia się pierwszych siewek, a pojemniki przenieść na wcześniej przygotowane, dobrze nasłonecznione miejsce.
Pielęgnacja siewek do czasu wysadzenia do gruntu, to najtrudniejszy okres produkcji rozsady. Trzeba utrzymywać właściwą temperaturę powietrza. W nocy obniża się ją o 4-5 ºC, a w dni pochmurne o 2-3 ºC. Przy niedostatecznej ilości światła rośliny powinny być doświetlane przy pomocy świetlówek, które nie nagrzewają powietrza. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rozsady. Po pojawieniu się pierwszych 2 liści roślinę zasilamy roztworem nawozu wieloskładnikowego w stężeniu podanym na opakowaniu. Nawożenie powtarzamy jeszcze raz lub dwa razy przed wysadzeniem do gruntu.
Na 7-10 dni przed wysadzeniem rozsady do gruntu, rośliny muszą być zahartowane poprzez coraz szersze otwieranie okien i ograniczenie podlewania lub wynoszenie pojemników na zewnątrz (taras, balkon), zwiększając systematycznie czas od 2 do 24 godzin. Przed wysadzeniem do gruntu rozsadę obficie podlewamy, następnie rośliny umieszczamy w przygotowanych wcześniej dołkach, przysypujemy ziemią i lekko wokół ugniatamy